Як герб Києва став символом ДНР

На цій фотографії – офіційна символіка ДНР. Це прапор і герб, затверджені “Верховною радою ДНР” 21 червня 2014 року.

Я, звичайно, зануда, але якщо поритися глибше, то виявиться, що вони є всього лише поєднанням видозміненого прапора УРСР, обскубаного герба Росії із… (увага, сенсація!) збочено-перемальованим сучасним гербом Києва.

Якщо придивитися до герба ближче, бачимо безлапого двоголового орла з бородатим архангелом Михайлом на грудях:

Орел без ніг? Бородатий і вусатий ангел? Але ж ангели є асексуальними істотами, які не належать до жодної зі статей, тому вторинні статеві ознаки їм не можуть бути властиві. Ось що про це пише речник Київської патріархії архієпископ Чернігівський Євстратій:

Перерисовали архангела Михаила. Теперь он БОРОДАТЫЙ! Это ПЕРВОЕ изображение архангела с бородой, которое я вижу. Если внимательно присмотреться, такое впечатление, что голову взяли с иконы Христа и прилепили фотошопом к окрыленному телу.

Але навіщо? Для цього треба подивитися, які ж зміни сталися з гербом ДНР 21 червня:

По-перше, зник напис “Донецкая Русь”. Раніше він затуляв лапи орла. Тепер стрічка пропала, але ноги так і не з’явилися.

По-друге, раніше над головою орла висіла на стрічках держава. Держава – це куля з хрестом, яку цар тримав у руці як символ влади. На російському гербі орел якраз тримає її разом зі скіпетром у лапах. Натомість, стрічка згори на російському гербі тримає три царські корони – одну по центру і по одній на кожній орлиній голові. ДНРівці, мабуть, вирішили, що корон республіка не варта, тому замінили їх якогось чорта на державу, а потім – і ту витерли.

Ну і по-третє, найголовніше. Змінилося зображення архангела. Раніше це було зображення архангела Михайла з герба Києва, яке тепер вирішили замінити на щось бородатіше. І справді, негоже Донецькій народній республіці мати на своїй символіці герб фашистського Києва, столиці укропської хунти:

На цих зображеннях добре видно, що архангел на обох гербах однаковий. А якщо точніше – сепаратисти просто використали герб української столиці, який легко знайти, наприклад, у відповідній статті у Вікіпедії. Цікаво, що крім офіційного і чинного нині, у Вікіпедії також міститься один з варіантів можливої зміни герба Києва, запропонований геральдистом Олексієм Руденком. На ньому по-іншому промальований архангел, а на щиті в руках Михайла зображено арбалет – середньовічний символ міста, який з 16 століття зустрічається на печатках київського магістрату, а сьогодні є основним елементом герба Подільського району:

Найцікавіше, що цей руденківський архангел з арбалетом теж час від часу зображується на символах ДНР:

Складається враження, що хтось просто взяв герб Росії, замінив корони на державу, а державу зі скипетром на напис “Донецька республіка”. Ну і замість герба Москви примірив на російські орлині груди герб українського Києва:

І зробив це не хтось, а цілком собі конкретна організація “Донецька республіка”, яка на останніх “виборах” до “Верходної ради ДНР” отримала 68 місць зі 100. Подивіться хоча б на їхній прапор, від якого і пішла вся символіка ДНР:

Якщо вірити Російській Вікіпедії, організація з’явилася невдовзі після Майдану. Тільки не Євромайдану, а Майдану помаранчевого, у 2005 році “как ответ на приход к власти команды Виктора Ющенко и внедрения им развития проукраинских идей”. Тоді, 2005го, Київ ще не розглядався як місто пекла на землі, натомість міг асоціюватися з ідеєю “Давньої Русі”. Відтак поєднання герба Києва з російським імперським орлом і “традиційними” чорно-синьо-червоних кольорами Донбасу, увінчане написами “Донецкая республика” і “Донецкая Русь” стали органічними символами новоутвореної структури.

Ці символи використовувалися ще з 2006 року. Зверніть увагу, що вже тоді на місцевому сайті новин організацію називали “сепаратистами” та “слов’яно-фашистами”, натомість її акції санкціонувала мерія Донецька:

Що стосується колорів прапору, тут теж вийшла цікава історія. Ось як вибір кольорів пояснював під час прийняття символіки в “парламенті” “віце-прем’єр” ДНР Андрій Пургін:

Этот флаг не придуман нами, не придуман вчера. Придуман в 17 году товарищем Артемом, который организовал Донецкую республику, которая потом стала Донецко-Криворожской республикой. Мы можем обсуждать непонятно как нарисованного двуглавого орла, Российская империя 12 раз его перерисовывала и Российская федерация продолжает перерисовывать. Ну цвета, основная параллель, идет уже через 100 лет, вот, черное – во-первых, православие, во-вторых он такой же как Российский, просто вместо белого черный, третьих цвета сине-красные – это цвета православия

Навіть не намагайтеся зрозуміти, як товариш Артем міг закладати в кольори свого прапора православну ідею. На багато краще значення цих барв може пояснити Володимир Корнілов, багатолітній директор Української філії затулінського Інституту країн СНД (який, між іншим, у 2011 році видав у “Фоліо” книжку “Донецко-Криворожская республика: Расстрелянная мечта”):

Мифотворчество вокруг флага ДКР — явление относительно недавнее, хотя уже успевшее пустить корни. Если вы зайдете на известный энциклопедический сайт «Википедия», то увидите, что в русской, итальянской, испанской, французской и ряде других его версий в статье о Донецкой республике фигурирует красно-сине-черный флаг. Такое знамя (в том же или в перевернутом виде) приводится во многих интернет-справочниках и украшает коллекции собирателей исторической символики.

Приходится разоблачить и этот миф, имеющий отношение скорее к политике и совсем недавней истории, чем к событиям почти вековой давности. Его возникновением мы обязаны общественной организации «Донецкая республика» (с которой так долго боролась СБУ при Ющенко). Именно ее активисты, сделав на черно-сине-красном флаге соответствующую надпись, вышли с ним на митинги, распространяя сведения о том, что именно так выглядел флаг ДКР.

На самом деле флаг этот родился в конце 80-х — начале 90-х годов прошлого века при создании Интердвижения Донбасса. Тогда активно шло обсуждение, какую символику принимать Украине. Вопрос стоял так: принять петлюровский сине-желтый флаг или же оставить красно-синий флаг УССР (разве что убрав серп и молот)? «Интеры», само собой, отстаивали вторую концепцию, предложив и свою версию флага Донбасса — украинский красно-синий с добавлением внизу черной полоски, символизирующей донецкий уголь. Затем это стало флагом Интердвижения. Позже некоторые из организаций (то ли по ошибке, то ли сознательно) перевернули последовательность полос — и появились два варианта, которые периодически можно увидеть на митингах не только в Донецке, но и в Киеве.

Однако какой же флаг был у Донецкой республики? Красный! Флаг революции, общий для всей советской России. Иного и быть у ДКР не могло. В том-то и дело, что создатели ДКР изначально провозгласили ее составной частью, неотрывным субъектом советской федеративной России (что не раз подчеркивали). Потому и все воинские формирования ДКР собирались именно под красным флагом, а на территории республики постоянно действовали законы России.

Корнілов, між іншим, був одним з лідерів цього, ним же згадуваного, “Интердвижения Донбасса”. Тож в його версію походження чорно-синьо-червоних кольорів приходяться повірити.

Виходить, що символіка ДНР – це поєднання переробленого прапору Української РСР, поскубаного російського орла і перемальованого герба Києва з бородато-вусатим архангелом, який насправді є гібридом ангельського тіла з головою Ісуса Христа. Яка республіка – такі й символи. Це все просто не могло бути по-іншому.